Ioana Gașpar și Vasile Antonescu, câștigătorii “Diami Trophy” de la Slobozia

Turneul national de tenis de câmp pentru seniori, organizat la Slobozia, și-a desemnat câștigătorii. La simplu feminin trofeul “Diami Trophy” a revenit Ioanei Gașpar, care a învins-o în finală pe slobozeanca Alexandra Iordache cu 6 la 0 și 6 la 2.

La simplu masculin, câștigătorul trofeului a fost Vasile Antonescu. El a reușit să-l învingă pe Bogdan Borza în 3 seturi, 6-4, 3-6 și 6-3.

Pe lângă trofeu, câștigătorii turneului au primit și premii în bani. Locul I a fost răsplătit cu 1000 de euro, iar locul al doilea cu 700 de euro.

“Diami Trophy” este unul dintre puținele concursuri de tenis din țară cu premii în bani.

Organizatorul turneului, Clubul Sportiv Satori, a oferit trofee și partenerilor, dar și arbitrilor.

Sponsorul principal al turneului de tenis a fost Societatea Teletext, fabrica de lactate Diami.

Turneul “Diami Trophy” a numărat 70 de participanți cu vârste cuprinse între 18 și 42 de ani. Organizatorii își doresc ca turneul să devină unul de tradiție în tenisul românesc, iar din 2023, competiția să devină una internațională cu o creștere semnificativă a premiilor.